Када зборимо о међуљудским односима, некако згодно дође прича о бодљикавим прасићима. Када је хладно, потребно им је да се збију једно уз друго, али им бодље сметају јер се међусобно боду. Зато морају да нађу прави положај и растојање да се загреју, а да се међусобно не повређују. То је управо суштина сваког доброг односа. Ево како је математичар искористио ову причу за лекцију из свог предмета:
А ево и једног проблемског задатка из математике. Нема шанси да вам се неће допасти.
Блог – Наукица: Аритметичка подвала
Не знамо колико аритметика учествује у оцењивању школа (или је у питању другачија математика), тек ево једног текста на тему:
Политика онлајн: Србија разговара: Оцењивање школа
Занимљиво је да је, према новијим истраживањима, скенирање мозга показало да је размишљање о математици болно колико и да се опечемо о врелу пећ, али уколико смо анксиозни.
Слично, али различито. Некада депресивне особе нису најбоље схваћене и прихваћене, што се приписује слабој обавештености. Тиме се бави следећи чланак:
Према неким изворима, депресија може да се препозна према начину како користимо интернет:
Mind Readings: Reci mi kako koristiš internet – reći ću ti da li si depresivan
Још једно негативно осећање, стрес, изгледа да почиње у префронталном кортексу, лучењем допамина:
Заборављање да урадимо нешто баш није осећање, али некада уме да буде досадно, чак и да доведе и до трагичних последица. Иако прилично добро баратамо са више задатака истовремено, невоља настаје када смо фокусирани на један и онда пропуштамо ове друге. Да би задатак био обављен, мора да се обави неколико когнитивних процеса; планирање, фокус и реализација. Међутим, свакодневну рутину, попут откључавања врата куће, најчешће не планирамо.
Тридесет и троје људи на свету изгледа нема проблема да памти чак и шта се дешавало по датумима годинама уназад. Осим што су поуздани судски сведоци, они су и предмет истраживања:
Smithsonian.com: Amazing memory
Мозгови који су предмет изучавања у последње време, јесу и мозгови репера, тзв. фристајлера (што би, ваљда, значило да измишљају стихове „у ходу“):
National Geographic: Brains Got Game: The Amazing Minds of Freestyle Rappers
Постоје покушаји научника да ЕЕГ претворе у музику. Можда и од тога испадне неки реп:
Plos One: Scale-Free Brain-Wave Music from Simultaneously EEG and fMRI Recordings
И за крај, још један чланак о мозгу. И то веома занимљив; шта се дешава у мозгу човека док – мокри. 🙂
Discover Magazine: NCBI ROFL: What’s happening in your brain while you pee?
Оставите одговор