20. септембар 2018. 19:10
Основна школа „Дринка Павловић“
На почетку састанка, Марина Дрндарски је представила др Марију Смедеревац-Лалић из Института за мултидисциплинарна истраживања, која је причала о пројекту ELEDAN који носи назив „Развој алата за е-учење о животној средини у основним и средњим школама у регији доњег дела Дунава“. Овај пројекат умрежава школе Румуније, Бугарске, Србије и Словеније. Обезбеђују се додатни материјали за наставнике, који могу да се користе у настави екологије у осмом разреду, код петака када се раде водени екосистеми, као и за чуваре природе. Циљ је да се ђацима приближе еколошке теме на научно-популарни начин. Како би одредили који су материјали потребни ком узрасту (јер су циљна група ђаци од 6 до 13 година), у суботу 6.10.2018. биће организован целодневни семинар на коме ће присуствовати по један наставник и један ученик. Семинар ће се одвијати кроз радионичарски рад и трајаће осам сати. На крају дана наставници добиће сертификате, мада сам семинар није акредитован. Како би се знао број учесника, Марина ће сакупити контакт податке заинтересованих и проследити Марији.

Др Марија је објаснила да је број места на скупу ограничен.
Утврђен је следећи дневни ред:
1) Нови програм наставе биологије
2) Такмичење за пети разред
3) Семинари
4) Текућа питања
1) Нови програм наставе биологије
Дејан је, као један од тренера обука за наставнике, објаснио да је одређено ко је прошао онлајн обуку и да ће они добити сертификате. Услови су били да се направи презентација и уради тест. Није било неопходно да се добије 20 поена на тесту. Биће објављени линк или адреса где се сертификати преузимају.
Они који нису позвани на обуку треба да се обрате Заводу за унапређење образовања и васпитања (ЗУОВ), односно њихови директори. Српски језик, математика и биологија су изабрани за предмете за које је била предвиђена обука јер је ту промењен највећи део програма.
Постављено је питање како знамо колико да идемо у ширину у једном разреду. Дејан је објаснио да то питање није проблематично јер спирални модел програма омогућава да се све што нисмо урадили у једном разреду обради у наредном (градиво се надовезује једно на друго). Дао је пример животних процеса: у 5. разреду учи се само суштина животних процеса (зашто се крећемо, зашто дишемо); у 6. разреду се повезују органи (плућа, шкрге, на пример) са животним процесима; у 7. разреду се иначе проучава детаљније систематика, па се прави упоредни преглед типова органа; у 8.разреду се изучавају интеграције органа и органских система кроз сложене процесе попут хомеостазе и терморегулације.
Поставило се питање како вршити евалуацију. Тестови прате исходе, односно стандарде, исто као у збиркама за крај 8. разреда које је издао Службени гласник. По том узору и наставници могу правити тестове, а Марина је изразила уверење да су сви наставници компетенти за то. Користе се стари стандарди из 2010. јер нови нису званично донети. Ипак, постоје и мишљења да би било добро да постоје годишњи тестови које би правио неки од Завода, баш као што постоје иницијални за српски језик и математику.
2) такмичења за пети разред
Једногласно је одлучено да се Српском биолошком друштву упути предлог да се такмичење за пети разред ове школске године паузира док се не ухода рад са новим планом и програмом, што би било повољно за све учеснике у процесу.
До следећег актива треба размислити о предлозима везаним за такмичење следеће школске године 2019/2020.
У случају преклапања такмичења или екскурзија дешава се да ђаци могу да полажу тест у другом граду. То није спецификовано Правилником и сваке године се дешавају проблеми. Зато треба послати још један предлог Српском биолошком друштву да се ово и званично дефинише. Такође, треба прецизирати ко у том случају даје евентуалне дипломе.
Трећи предлог који би се упутио Српском биолошком друштву се односи на идеју да се као код хемичара уведу и прва три места и прве три награде. Ђаци са највећа три броја поена би имале прва три места, а прве три награде би се давале по поенима (нпр. 90, 80, 70 или зависно од тога колико је логично за предмет биологија). Награде би касније биле корисне потенцијалним вуковцима и за локалне ученике генерације.
3) семинари
Сви су се сложили да је избор званично прихваћених семинара ове године екстремно слаб и да неки семинари које су раније оставили за ову годину уопште нису ни понуђени.
Такође је примећено да нема семинара које би организовали запослени на Биолошком факултету у Београду, што би значајно повећало рејтинг факултета и олакшало похађање семинара наставницима из Београда.
Марина и председница градског Актива Албина Холод свим присутнима поделиле су потврде за два сата стручног усавршавања унутар установе. Потписивало се и печатирало да све пршти (фотке доказују).
4) текућа питања
Светлана Конта је дала предлог да се направе скупови (трибине) на којима би наставници размењивали искуства о раду у петом разреду. Овакве скупове је могуће акредитовати у ЗУОВ-у.
Састанак актива је завршен у 20:15.
Записничар
Жељко Станимировић
Оставите одговор